20.02.2013

Засуджені також мають шанс

Установи Державної пенітенціарної служби України в Чернігівській області виглядають занадто суворо — спеціальна пропускна система, заґратовані двері, суворі вартові, які чергують тут цілодобово. Але незважаючи на те, що в цих установах перебувають засуджені та ув’язнені громадяни нашої держави, суспільство дає їм шанс виправитись і надалі бути законослухняними. Такої думки дотримується і прокуратура Чернігівської області, співробітники якої взяли під свій контроль умови утримання в установах.

В обов’язковому порядку за участю начальника колонії проводиться обхід території колоній та слідчих ізоляторів. Прокурор, у процесі обходу житлових приміщень, звертає особливу увагу на умови проживання засуджених, їхню забезпеченість нормою житлової площі на одного засудженого, перевіряє забезпечення індивідуальними спальними місцями, постільною білизною, одягом, взуттям, при цьому звертає увагу на санітарний стан житлових приміщень. При відвідуванні їдальні та харчоблоку з’ясовує, як засуджені забезпечуються харчуванням.

У засуджених під час перевірки прокурор дізнається, хто бажає прибути до нього на прийом з особистих питань, записує їхні прізвища та призначає місце і час прийому. Крім того, фіксує наявність скарг. Якщо виникають запитання, прокурор їх вирішує на місці, а за наявності заяв чи скарг, які потребують перевірки, пропонує викласти їх письмово та вирішує їх особисто або під своїм контролем. При обході та перевірці прокуророві допомагають спеціалісти, яких він залучає.

Також прокурор повинен обов’язково відвідати дисциплінарний ізолятор, приміщення камерного типу, карцер і перевірити законність перебування там засуджених. Після обходу житлових, комунально-побутових і виробничих приміщень та особистого прийому засуджених прокурор ознайомлюється з особовими справами засуджених і перевіряє додержання законності в діяльності адміністрації.

Такі прийоми та перевірки в установах виконання покарань працівники обласної прокуратури здійснюють не рідше, ніж раз на місяць. Як правило, порушуються питання, пов’язані з порядком відбування покарання, побутовими та медико-санітарними умовами, харчуванням, умовно-достроковим звільненням тощо. Дуже часто засуджені звертаються з приводу вироку суду, що вже набрав чинності.

Прийом відбувається не лише в кабінеті керівника установи: працівники прокуратури вже побували у різних відділеннях виправних та виховних установ і мали розмову з ув’язненими та засудженими. Таке безпосереднє спілкування допомагає скласти загальне уявлення про стан додержання законності. За один візит прокурори приймають від 10 до 15 засуджених, які мають бажання поспілкуватися.

Нині покарання в установах Чернігівської області відбувають близько 2164 осіб. Є такі, що вже неодноразово були засуджені за різні злочини, й ті, хто засуджений до довічного терміну відбування покарання. Особливу категорію становлять також і діти. Неповнолітні, котрі опинилися в складних життєвих обставинах та потрапили за ґрати, як правило, не розуміють усієї складності ситуації і потребують більшої уваги. Вони мають шанс для того, щоб виправитися. Вони можуть отримати робочі спеціальності та вийти на волю, вже маючи фах. Був один засуджений, який відбувши покарання, розпочав нове життя. Він вступив до університету, став успішним підприємцем. Його добрий приклад має додавати впевненості у власних силах усім, хто опинився в місцях позбавлення волі.

  • Гость: Зрозуміло, що зеки теж люди, але хтозна, що у них там в голові.