28.12.2012

Судові рішення стають перепоною для селян Сильченково

На останній неділі поточного року більше сотні селян із Сильченкового з приводу оренди їхніх паїв протестували під приміщенням Талалаївської райдержадміністрації. Зібратися на такі збори їх змусило бажання отримувати за землю гідну винагороду. Але ж у чому інтрига? За словами учасників, розмір орендної плати у регіоні одна із самих великих та вони нею задоволені.

Василь Покришка – сільській голова розповів, що до березня 2011 року орендарем землі був «Нафком-Агро». Після цього договір було переукладено з СТОВ «Дружба-Нова», з оплатою від вартості паю 5%. Та поки проходив процес реєстрації, Андрій Юзюк запропонував вигідніші умови. Багато пайовиків відмовилося від підписання договорів з «Дружбою-Новою». Пан Юзюк не лише обіцяв, але й зареєстрував у селищі ТОВ «Агрофірма Сильченкове», на якому було створено 15 робочих місць. Агрофірмою оброблялося1300 газемлі, добре розраховувалася з пайовиками. Землю обробляють не заїжджі механізатори, а свої ж селяни. Але керівництво СТОВ «Дружба-Нова», у якого в підпорядкуванні 110 тисяч га землі, та який має позитивний рейтинг у співпраці із сільрадами, пайовиками просто так не хоче поступатися «аграрію-дебютанту». Згідно рішення суду, стало зрозуміло, що завдяки чинному законодавству, закон буде на стороні агроінвестора, а не на боці «перебірливо-вередливого» пайовика. Тобто під час підписання договору оренди, СТОВ «Дружба-Нова» виплачувала кожному пайщику по 1500 гривень. Тому просто так передумувати селяни не мають права.

Отже, згідно рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 5 липня 2012 року, відділ Держкомзему в Талалаївському районі Чернігівської області зобов’язав розглянути питання та провести державну реєстрацію договорів оренди між СТОВ «Дружба-Нова» та селянами Сильченкового. Без змін залишилася ухвала і Київського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2012 року.

Незважаючи на 7% оплату паю, не всі мешканці Сильченкового розірвали договір із СТОВ «Дружба-Нова». Вісімдесят чоловік залишили все без змін, бо не впевнені, що ТОВ «Агрофірма Сильченкове» зможе вистояти у тягарі судових процесів та на своїх інвестиційних зобов’язаннях. Тому, що не є головним дати привабливу обіцянку, треба гарантувати людям стабільну оренду плату без затримок.

На Чернігівщині вже є випадки, коли солідні агроінвестори не виконують взятих зобов’язань з незрозумілих причин. Тому мешканці Сильченкового  опинилися між двома аграріями.

Тому, наприкінці грудня більшість селян після рішення суду вирішили, що пора бити на сполох, бо побоюються, що їхні договори будуть зареєстровані на користь «Дружба-Нова». Для пайовиків це означає, що вони не зможуть отримувати по 5300 гривень за оренду паю, тому що із «Дружбою-Новою» діє стандартний договір з найменшим фінансовим забезпеченням. Тому сидіти на місці не можна – треба діяти.

Така ситуація з землею у Чернігівській області на даний час набуває певного ажіотажу. До Талалаївки для урегулювання цього конфлікту виїхала поважна комісія, яка складається з представників головного управління Держкомзему в Чернігівській області та головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації.

 

  • Гость: Якщо люди не задоволені, значить їх щось не влаштовує І владі потрібно розібратися.