29.10.2013

Науковцям вдалось зберегти раритети ніжинської бібліотеки

Гімназія вищих наук братів  Безбородьків була заснована у Ніжині в 1820 році. Тоді під час відкриття заклад отримав частину родинної бібліотеки, а сьогодні вона грає роль музею. Відвідати це місце можна абсолютно безкоштовно, за допомогою екскурсії мешканці та гості міста мають можливість дізнатись цікаву інформацію про написання книг, які знаходяться в бібліотеці. Загалом граф Олександр Кужелєв-Безбородько подарував гімназії свого часу 2500 томів видань, написаних російською та іноземною мовами.

Аби потрапити до музею, потрібно попередньо залишити заявку на ім’я ректора. Завдяки науковцям колекцію вдалось зберегти до наших часів. Загалом в бібліотеці представлено 12 тисяч експонатів. Серед чисельної кількості книг особливо виділяється енциклопедичний словник Даламбера і Дідро, котрий з’явився на світ у 1751 році в столиці Франції. Ці книги мають дивовижний зовнішній вигляд, вони нагадують фотошпалери, оскільки мають однакові палітурки. За словами директора музею, мода на такий стиль почала розповсюджуватись багато сторіч тому, адже в давні часи видання вважалося предметом розкоші, як сьогодні дорогі автомобілі чи вілли на берегу моря.

Цінність видань полягала у способі їх написання, раніше матеріалів для друку не було, тому письменникам доводилось писати самостійно. З цієї причини плоди літератури виходили в єдиних екземплярах, а з метою їх збереження палітурки виготовлялись із фанери, котра була обклеєна сап’яном. На сьогоднішній день такі книги є безмежно цінними, на око їх справжню вартість оцінити дуже важно. Не дивлячись на це, керівництво музею схвалює роботу з давніми книгами.

Як правило, з ними працюють вчені, щороку таких приїжджає до Ніжина 15-20 чоловік. З метою збереження студенти не можуть зробити ксерокопії книг, але за клопотанням ректор може видати дозвіл на безпосереднє користування у читальному залі.

Вік найдавнішого видання, котре зберігається у ніжинському музеї, складає приблизно 1000 років. Книга являє собою рукописне Євангеліє на пергаменті. Окрім того, під час відвідування бібліотеки можна побачити частину рукописної грузинської Біблії, написаної у XIII ст., де представлені унікальні мініатюри. Також є низка вітчизняних рукописів, котрі були створені у період з XIV по XVIII сторіччя. На жаль, чимало дорогоцінних матеріалів зникло у 1924 році, в тому числі і видання Івана Федорового, котре являє собою першу друковану книгу. Згідно з історичними даними, воно з’явилось на світ у 1574 році.

  • Гость: Чудовий музей, неодноразово бував у ньому, дуже гарна і унікальна колекція