01.09.2012

Національний історико-культурний заповідник «Качанівка»

На території району зберігся унікальний історико-культурний комплекс — славнозвісний Качанівський палац, який з 2001 року став Національним історико-культурним заповідником. Багатий своєю історією, архітектурною самобутністю, своєрідністю ландшафту, Качанівський палац починаючи з кінця XVIII століття був осеред­ком культури і духовної творчості для багатьох митців як України, так і Росії.

На   сьогодні   Качанівський   палац  -  найбільш    привабливе   у       районі    місце    для    туристів. Тільки   за   2008  рік  там  побувало  близько 25 тисяч відвідувачів, у тому числі і з-за кордону (Росії, Білорусі, Молдови, Польщі, Литви, Латвії, Німеччини, США, Італії, Японії та інших країн).

Побудова та розквіт Качанівки пов’язані з іменами графа Рум’янцева-Задунайського, Почеками і Тарновськими. За час володіння Качанівкою ос­танніми була побудована кам’яна церква. У цій церкві в 1838 році вперше в Качанівці співав хор під управлінням М.І. Глінки за учас-    тю знаменитого співака С.С. Гулака-Артемовського, що приїздив в Україну підбирати хлопчиків для хорової капели при царському дворі.

У Качанівці побували Т.Г. Шевченко та український поет   В.М. Забіла, за пісенний характер віршів якого всі його полюбили.

Парк поділяється на дві частини — регулярну та пейзажну (ландшафтну). Регулярна, прикрашена клумбами, розташована на підвищеному плато. Ця частина парку невелика і збагачена флігелями та спорудами різного призначення. Ландшафтна частина значно більша, складається із гаїв і дібров, що чергуються з полянами і дзеркалами озер (загальна площа — 125,63 га), розташованими на нижньому плато. Тут збереглись паркові мости, Гірки Кохання і Вірності, «романтичні руїни» на березі Великого ставу, які є пам’яткою садово-паркового мистецтва XVIII століття. Численні живописні алеї і доріжки перетнають парк у всіх напрямках.